Calculating The Unit Rate of A Ratio Situation

Cost of Groceries

Work Time

Cost of Groceries

Copy the top image.

  • Write a rate for the unit cost of each ingredient: 1 lb of potatoes, 1 can of tomatoes, 1 lb of carrots, 1 lb of celery, and 1 lb of dried beans.
  • The ingredients are used to make a stew that serves 12 people. What is the cost of each ingredient per serving? What does the stew cost per serving?
  • It is important you express your rates with a measurement unit? Explain why.

Hint:

  • What do you divide to find the unit cost of each ingredient?
  • What do you divide to find the rates per serving?
  • What is the measurement unit for each rate?
  • Are your quantities in the correct order?