Calculating The Unit Rate of A Ratio Situation

Make Connections

Performance Task

Ways of Thinking: Make Connections

Take notes about how your classmates’ strategies for calculating rates are similar to and different from yours.

Hint:

As your classmates present, ask questions such as:

  • What did you find most difficult?
  • What was the difference between finding the unit cost and finding the cost of each ingredient per serving?
  • Which ingredient was the most expensive? Least expensive?