Updating search results...

Search Resources

109 Results

View
Selected filters:
  • NC.Math.3.OA.1 - For products of whole numbers with two factors up to and including 10:...
3rd Grade Math Teacher Guide
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC-SA
Rating
0.0 stars

This resource accompanies our Rethink 3rd Grade Math Course. It includes ideas for use, ways to support exceptional children, ways to extend learning, digital resources and tools, tips for supporting English Language Learners and students with visual and hearing impairments. There are also ideas for offline learning.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Curriculum
Lesson Plan
Teaching/Learning Strategy
Author:
Kelly Rawlston
Letoria Lewis
Date Added:
03/14/2023
3rd Grade- Times Towers
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC-SA
Rating
0.0 stars

Students are given multiplication word problems (task cards). They must design a block tower to represent the equation.

NC.3.OA.1 Use repeated addition, bar models, and arrays to find a total product when there are repeated equal groups.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Activity/Lab
Author:
Jill Baldwin
Vanessa Hemmen
Logan Smith
Date Added:
08/02/2022
Amanda Bean's Amazing Dream
Read the Fine Print
Rating
0.0 stars

In this lesson, children's literature is an introduction to multiplication. You will need a copy of "Amanda Bean's Amazing Dream" by Cindy Neuschwander in order to complete this lesson.

Provider:
Math Solutions
Author:
Cindy Neuschwander
Date Added:
06/24/2019
Amanda Bean's Amazing Dream
Read the Fine Print
Rating
0.0 stars

In this lesson, children's literature is an introduction to multiplication. You will need a copy of "Amanda Bean's Amazing Dream" by Cindy Neuschwander in order to complete this lesson.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Activity/Lab
Provider:
Math Solutions
Author:
Cindy Neuschwander
Date Added:
02/26/2019
Area Model - PhET Interactive Simulations
Unrestricted Use
CC BY
Rating
0.0 stars

Recognize that area represents the product of two numbers.
Develop and justify a strategy that uses the area model to simplify a multiplication problem.
Represent a multiplication problem as the proportional area of a rectangle.
Looks for patterns in the total area calculation.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Activity/Lab
Author:
PhET Interactive Simulations
Date Added:
10/01/2021
Array Definition and Demonstration
Unrestricted Use
CC BY
Rating
0.0 stars

In this interactive demonstration, students select one of 6 array displays to illustrate 12 buttons. This virtual manipulative can help students to illustrate, represent, and explain multiplication and division problems.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Lesson Plan
Provider:
Government of Alberta
Author:
Government of Alberta
Date Added:
04/04/2006
Arrays All Around (AIG IRP)
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC
Rating
0.0 stars

This lesson focuses on real world examples of rectangular arrays as well as a real world problem.  The students creatively search for various examples of real world examples of rectangular arrays and then present their findings to the class using a technology tool.  The students are then posed with a real world task of determining the best arrangement of movie theater seats given the total seats of 50, 100, and 200, respectively.  This lesson was developed by NCDPI as part of the Academically and/or Intellectually Gifted Instructional Resources Project. This lesson plan has been vetted at the state level for standards alignment, AIG focus, and content accuracy.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Lesson Plan
Author:
Melody Casey
Date Added:
11/24/2020
At Home Learning: Counting Cars
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC
Rating
0.0 stars

This lesson is for Grade 3 on math. At Home Learning Lessons are a partnership between the North Carolina Department of Public Instruction, PBS North Carolina, and the William and Ida Friday Institute for Educational Innovation.  Each lesson contains a video instructional lesson, a PDF lesson plan with a transcript, and a PDF file of extension activities.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Lesson Plan
Author:
Nancy Childress
Date Added:
03/29/2021
At Home Learning: How Many Boxes?
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC
Rating
0.0 stars

This lesson is for Grade 3 on math. At Home Learning Lessons are a partnership between the North Carolina Department of Public Instruction, PBS North Carolina, and the William and Ida Friday Institute for Educational Innovation.  Each lesson contains a video instructional lesson, a PDF lesson plan with a transcript, and a PDF file of extension activities.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Lesson Plan
Author:
Nancy Childress
Date Added:
03/29/2021
At Home Learning: Things That Come in Groups
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC
Rating
0.0 stars

This lesson is for Grade 3 on math. At Home Learning Lessons are a partnership between the North Carolina Department of Public Instruction, PBS North Carolina, and the William and Ida Friday Institute for Educational Innovation.  Each lesson contains a video instructional lesson, a PDF lesson plan with a transcript, and a PDF file of extension activities.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Lesson Plan
Author:
Nancy Childress
Date Added:
03/29/2021
Breaking Apart Areas- 2 part lesson
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC-SA
Rating
0.0 stars

In these 2 lessons students break apart rectangular regions to determine the areas of smaller regions and the larger region. 

Subject:
Mathematics
Material Type:
Lesson Plan
Author:
Drew Polly
Date Added:
07/12/2020
The Commutative Cookie
Read the Fine Print
Rating
0.0 stars

In this lesson, students will illustrate multiplication problems using Unifix cubes and use properties of multiplication as it relates to division to solve the equations.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Lesson Plan
Provider:
Utah Education Network
Author:
Utah Lesson Plans
Date Added:
02/26/2019
Don't Eat the Crayons: Real-Life Multiplication
Read the Fine Print
Rating
0.0 stars

In this lesson, students use items which come in sets to look for real-life multiples and write multiplication problems. For example: a box of 24 crayons has 3 rows of 8 crayons, so the problem written would be 3 x 8 = 24. A candy bar: 2 rows of 4 segments (2 x 4 =8).

Subject:
Mathematics
Material Type:
Activity/Lab
Lesson Plan
Provider:
Beacon Learning Center
Author:
Susan Vinson
Date Added:
02/26/2019
Elementary Math  - Grade 3
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC-SA
Rating
0.0 stars

CK-12's Elementary Math Grade 3 is a series of videos and interactive videos designed to teach basic math concepts to 3rd graders. Concepts covered include Addition and Subtraction, Multiplication, Division, Place Value, Decimals, Time, Factors and Multiples, Money, Measurement, and Geometry.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Activity/Lab
Interactive
Lecture
Provider:
CK-12 Foundation
Provider Set:
CK-12 Elementary Math
Date Added:
06/06/2019
Expressing Multiplication SentencesEnrichmentExpressing Multiplication Sentences
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC-SA
Rating
0.0 stars

This short video and interactive assessment activity is designed to teach second graders about expressing multiplication sentences.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Assessment
Interactive
Lecture
Provider:
CK-12 Foundation
Provider Set:
CK-12 Elementary Math
Date Added:
06/06/2019
Fast Track to Multiplication Facts
Read the Fine Print
Rating
0.0 stars

Students will learn how to use tricks to master multiplication facts. Students will be introduced to only 15 facts they must know to master multiplication facts through 9X11 with the prerequisite that they know the 0's,2's,5's,10's, and 11's.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Lesson Plan
Provider:
Alabama Learning Exchange
Author:
Davina Mann
Date Added:
02/26/2019
Field Trip Exploration (AIG IRP)
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC
Rating
0.0 stars

Students will build on their understanding of the four operations (multiplication, division, addition, and subtraction) and apply their understanding to a real world problem (field trip).  After a brief discussion of how field trips are planned, students are given the task of developing a plan for an overnight field trip to Washington DC by determining the total cost per student.  This activity is designed to challenge students who demonstrate mastery of multiplication and division within 100. This lesson was developed by NCDPI as part of the Academically and/or Intellectually Gifted Instructional Resources Project. This lesson plan has been vetted at the state level for standards alignment, AIG focus, and content accuracy.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Lesson Plan
Author:
Melody Casey
Date Added:
11/24/2020